Dublin: Desetitisíce lidí v solidaritě se stávkujícími ošetřovatelkami

Tisíce zdravotních sester, ošetřovatelek a jejich zastánců prošly 9. února Dublinem a zastavily město rozsáhlou ukázkou síly a solidarity.

Sestry a ošetřovatelky se sjely do Dublinu z celého Irska k bojovné a jednotné ukázce demonstrací za vyšší příjmy a lepší pracovní podmínky. Spolu s nimi nastoupili ostatní pracující, v solidaritě, stejně jako další odborové svazy, včetně centrál Mandate (zastupující málo placené pracovníky maloobchodu), Svazu pracovníků komunikací, svazů učitelů a centrály Unite.

Pracující se shromáždili v solidaritě se sestrami a ošetřovatelkami. Když se masivní demonstrace plazila městem, pracovníci obchodů vyšli na chodníky a demonstranty bouřlivě zdravili.
Tato demonstrace následovala po dvou dnech stávek a po ostrém napadení zdravotního personálu prorežimními sdělovacími prostředky.

Spor, jenž vykrystalizoval v hlubokou frustraci pracujících po víc než deseti rocích „úspornosti“, uvalené na pracující lid Evropskou unií ve spolupráci se současnou i bývalými irskými vládami.

Irští komunisté přišli na demonstraci s transparentem „Společenství proti nízkým příjmům“. Základní organizace zmobilizovaly místní komunity k podpoře pracovníků a jejich odborů, zapojených do stávek proti nízkým příjmům, nulovým smlouvám (zero-hour contracts) a nejistému zaměstnání.

Komunistická strana Irska v solidárním prohlášení zdravotnicím blahopřála k „rozhodnosti navzdory tlaku mocenských institucí a jejich dezinformační kampani. Celý spor potřebuje podporu všech odborových svazů i všech pracujících.“ Vyzvala pracující, aby vydrželi odhodlaní a jednotní, nenechali se zmást vládní strategií „rozděl a panuj“ ani machinacemi určitých složek odborového vedení.
Zdravotnice naplánovaly další třídenní stávku na příští týden.
Eugene McCartan, generální tajemník KS Irska, 9. 2. 2019