Grospič k turecké intervenci: Turecko a USA nemají zájem na porážce terorismu

„Považuji tureckou agresi vůči suverénní Sýrii za imperialistickou intervenci a hrubé porušení mezinárodního práva, pošlapání Charty OSN, za nepřátelský akt. Žádný argument tuto agresi nemůže ospravedlnit, pokrytecké hrozby rezolucemi nic nevyřeší. Turecko je členem paktu NATO, tato agrese stejně jako ty předchozí vypovídá nejlépe o profilu zmíněné organizace.

Poznámka o obraně zájmů Syřanů touto intervencí je naprosto cynická. Je to jeden z řady vylhaných argumentů, jak řešit vlastní politické ambice na cizím území, jak uplatnit teror proti civilnímu obyvatelstvu, de facto chránit teroristické skupiny a vyvézt ze Sýrie nerostné suroviny a cenné umělecké artefakty ze starověké éry.

Turecko, stejně jako Spojené státy, od počátku nemá zájem na porážce terorismu, terorismus a fundamentalismus podporuje a oba nesou vinu na uprchlické krizi, které díky imperialistickým agresím region čelí.

Opakuji znovu, že jakákoli nezvaná vojenská přítomnost v suverénním státě je nelegitimní a neakceptovatelná. Což se týká právě americké i turecké vojenské přítomnosti. Dnešní velkohubé projevy Donalda Trumpa nezakryjí to, že nese za turecký postup spoluvinu.

Podporuji naprosto oprávněné syrské požadavky na územní celistvost, na uplatňování své suverenity na celém území, na odchod nezvaných armád a samozřejmě na totální eliminaci terorismu.
Je to jen syrský lid, kdo si rozhodne o své budoucnosti, nikdo další, žádné velmocenské zájmy, ani žádná imperialistická politika! Turecký režim přebírá tímto aktem zodpovědnost nejen za pošlapání mezinárodního práva a lidské i materiální ztráty, ale především zodpovědnost nad snahou znovu vzkřísit Islámský stát.“