Grospič ze Sýrie: Agresivní politika USA a sionismus mohou za migraci i vývoz terorismu do světa.

V Damašku se v těchto dnech sešla mezinárodní konference Světové odborové federace s názvem Mezinárodní fórum práce a solidarity se Syrskými pracujícími a lidem, proti ekonomickým sankcím, imperialistické intervenci a terorismu.

Zastoupeno zde bylo několik desítek delegací z více jak čtyřiceti zemí světa. Mezi nimi je i delegace Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska s jeho předsedou a členem Evropskeho sekretariátu SOF Stanislavem Grospičem a členěn UZ OSČMS Martinem Pečem.

Předmět jednání je především posílit mezinárodní solidaritu zamestnanců v boji proti válce, agresivní politice imperislistických mocností, zejména USA, proti vyvážení terorismu, podporu imigrantů. Jde o vyjádření hluboké solidarity se syrským lidem, který již téměř devět let hájí svou svrchovanost tváří v tvář v občanské válce a agresi, proti sionismu, islamistům.

Tento boj doprovází nespravedlivé tvrdé ekonomické sankce USA a Evropské unie. Ty dopadají na obyvatelstvo, přináší utrpení, ztráty životů, bídu a vlny utečenců. SOF, PAN arabský odborový svaz, Syrská odborová centrála GFTU vysoce ocenila solidaritu zemí světa i české odborové centrály OSČMS.

Hovořilo se také hodně o palestinské otázce, upírání palestinskému lidu právo na vlastní stát a suverenitu.

Delegace OSČMS měla možnost se setkat a osobně jednat i s členy vlády Syrské arabské republiky a prezidentem Bašárem Asadem. Ten vysoce ocenil dlouholeté přátelství lidu obou zemí a politiku solidarity. Delegace se na vlastní oči přesvedčila o utrpení způsobené agresí a válkou.

Cílem mezinárodní solidarity odborových svazů je pomoci ke zrušení ekonomické blokády a přispět k obnově země.

Na závěr byla přijata rezoluce jež tyto závěry obsahuje a konstatuje že kapitalismus se nijak nezměnil a naopak stále více vyhrocuje sociální rozpory.

Boj Syrského lidu je toho příkladem.
Stanislav Grospič