Jsou ženy vyjímečné

Jsou ženy výjimečné, jež se do soudů svých národů zapsaly úctyhodnými činy na poli vědeckého poznání, hudby či jiné umělecké činnosti, ale také svou odvahou  boje za pravdu, emancipaci a speciální spravedlnost.

Dne 9. prosince si pokroková, levicová a komunistické veřejnost připomněla narození Dolores Ibárruri,  generální tajemnice Komunistické strany Španělska od března 1942 do 3. června 1960. Možná, že řada veřejnosti si ji spíš spojí nikoliv pod jménem Dollores Irrauri Góméz, ale jako La Pasionata.

Pocházela z baskické dělnické rodiny a od mládí se účastnila politického života. Cesty ji dík prostředí, v němž vyrůstala, zavedly do řad levicového hnutí a v roce 1921 vstoupila do řad Komunistické strany Španělska. Za tuto stranu byla pak v roce 1933 zvolena do Cortesů (Parlamentu).

Snad nejznámější se stal její věta z doby krvavé občanské války ve Španělsku, cituji:“ NO PASARÁN!“ (NEPROJDOU), konec citace. Na straně pokrokového republikánského Španělska vedla boj s fašistickou Frankistickou soldateskou. Hovořila plamennými projevy v rozhlase, navštěvovala frontové bojovníky. Byla, symbole boje proti fašismu i s hořkou porážkou republikánského Španělska když jej vlastně tzv. „demokratické, povětšinou socialistické a sociálnědemokratické země prosazenou politikou neúčasti“  umožnili neomezenou po moc španělským fašistům Mussolinii a Hitlerem.

Dolores Ibárruri po republikánském neúspěchu odešla do Sovětského svazu. Její syn Santiago Carrillo bojoval v řadách Rudé armády a zemřel při obraně Stalingradu.

A i kdež se Dolores Ibárruri v šedesátých letech přiklonila k eurokomunismu a odsoudila i invazi Sovětského svazu do Československa. Nic z toho to neubírá na dramatičnosti osudů jejího života a jejích zásluhách komunisticky revolucionářky, bojovnici proti fašismu a nacismu. V roce 1977 se vrátila domů do Španělska, které se zbavilo hrůz jedné z nejdelších fašistických diktatur. Opět měla tu část a podporu prostých lidí a znovu zasedal v Cortesech Španělského království.

Jsou ženy výjimečné a měli bychom umět ctít jejich památky a  odkazu. Zlo fašismu, proti kterému Dolores Ibárruri bojovala, dodnes není zažehnáno, sociální spravedlnosti ve světě ani její vlasti rovněž není dosud dosaženo.

 

Stanislav Grospič

Místopředseda ÚV KSČM