Odbory OSČMS na demonstraci proti zdražování

My, účastníci demonstrace „Společně proti zdražování“ protestujeme proti zvyšování cen bydlení, které přímo ohrožuje tisíce rodin s dětmi, samoživitelky, seniory, nízko a středně příjmové skupiny občanů. Zároveň znemožňuje mladým lidem získat bydlení, osamostatnit se a založit si rodinu.

V ČR žije už dnes kolem milionu lidí v příjmové chudobě, roste zadluženost obyvatel a počet lidí, kteří čelí exekucím. Růst cen bytů, nájmů, elektřiny, plynu, vodného a stočného roztočí kolo dalšího zadlužování a exekucí. Povede k výraznějšímu rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými, k nerovnosti, k propadu mnoha rodin s dětmi do chudoby a k navýšení počtu lidí bez domova.

Bydlení je ale základní lidské právo. Požadujeme proto vytvoření systému dostupného bydlení, výstavbu obecních a družstevních bytů, přidělování bytů podle potřeby, ne metodou, kdo dá víc, a v neposlední řadě také zastropování nájmů a regulaci nákladů na bydlení.

Žádáme důstojné a dostupné bydlení pro všechny!

Účastníci demonstrace „Společně proti zdražování“

Praha 26. ledna 2019

50898524_1368029946673077_305292941188923392_oOS ČMS demonstraci podpořilo. Účastníky pozdravil místopředseda OS ČMS Petr Mareš, který ve svém vystoupení zdůraznil jednu velkou pohádku o republice, která se postarala o mladé muže, kteří přišli z vojny. Měli práci, oženili se, pak požádali o podnikový byt a ten dostali. „A byly to krásné třípokojové byty na sídlištích, ano v těch Havlových králíkárnách.“ Vzpomněl ostouzejících odsudků sídlištní výstavby od někdejšího prezidenta. Jakou možnost pořídit si byt mají mladí lidé dnes, když jen v ČR za loňský rok stoupla cena nemovitostí o 13% za čtvrtletí. „Komu v republice narostl plat o 13% za kvartál?“ zeptal se ve svém vystoupení. „