OS ČMS k pražskému vystoupení Petra Symoněnka

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska chce vzhledem k dnešní tiskové konferenci zástupců české a ukrajinské komunistické strany vyjádřit svůj souhlas s kritickým projevem předsedy KS Ukrajiny Petra Symoněnka nejen k popřevratovému dění na Ukrajině, ale i k rehabilitaci fašismu. V souladu s naší třídní orientací, s pocity skutečné solidarity s ukrajinským lidem, který je od února 2014 obětí fašistického puče, spoluorganizovaném Spojenými státy, nemůžeme k této závažné otázce mlčet.

Ukrajinský režim vede válku proti vlastnímu obyvatelstvu, prioritou se stal zisk místní oligarchie reprezentované kyjevskou juntou v čele s Porošenkem. Zatímco Ukrajinci hladoví, oligarchové bohatnou. Přijímané zákony slouží pouze k posílení fašisticko-oligarchistického režimu v Kyjevě. Situaci dokreslují akce oslavující fašismus a fašisty, kolaboranty s nacistickými okupanty a ničení pomníků lidových vítězství. Ukrajinou vládne fašismus, oligarchie svou tvrdou rukou a samozřejmě korupce. To vše proti ukrajinskému lidu jak na nezávislých teritoriích, tak v části ovládané Kyjevem.

K ukrajinské krizi pokusy o legitimizaci fašistického režimu přispívají nejen Spojené státy,ale i Evropská unie spolu s českou reakcí soustředěnou na politické pravici. Nejedná se o neznalost, jedná se o podporu fašismu.
Vyjadřujeme naši pozici solidarity s Ukrajinci a naše odmítnutí veškerých fašistických tendencí v zemi, včetně těch, které hodlají Ukrajinu využít jako bojiště další světové války.

Sekretariát OS ČMS