OS ČMS podpořilo řecké odbory PAME v generální stávce 26. listopadu

OS ČMS zdraví své řecké soudruhy, tisíce pracujících, kteří dnes prolomili mlčení. Tisíce pracujících prolomily násilí zaměstnavatelů a státní represi a stávkovaly za své životy, zdraví a práva.

 

Jak nám uvádí naše bratrské odbory PAME, řecká vláda opět selhala! Stávka uspěla za účasti velkých pracovišť, továren s téměř úplnou účastí ze sektoru veřejné dopravy. Akce ve veřejných nemocnicích a protesty po celém Řecku. Úspěch dnešní stávky vyslal první zprávu. Strach, zastrašování, pesimismus, zavedená logika řešení problémů prostě neprošla.

 

Vláda, která má trestní odpovědnost za vypuknutí pandemie, provokativně znovu naplnila centrum Atén a dalších velkých měst pořádkovou policií, represivními silami, obrněnými vozidly a policií, aby stávku potlačila. Chtěli zablokovat stávku, o níž rozhodli národní federace, regionální odborová střediska a základny odborů na stovkách pracovišť po celé zemi. Policie zadržela 7 odborářů v Gianneně a pokutovala stovkami eur desítky pracovníků a odborářů, kteří se účastnili stávky.

 

Odbory kvůli karanténě organizovaly pouze protesty a demonstrace s omezeným počtem účastníků. Důležitou podporou stávky byla mezinárodní solidarita, poselství a akce mnoha svazů z celého světa. Česká OS ČMS byla jednou z organizací, která svou solidaritu projevila.

 

Řečtí třídní odboráři pokračují v inspirativním boji za ochranu  životů, zdraví a práv pracujících před divokým útokem vlády a podnikatelských skupin, PAME zintenzivňuje boj za odborové a politické svobody, které se vláda snaží zrušit.

 

Řečtí odboráři mají heslo: „Pod maskami máme hlas a požadujeme!“

 

I my se připojujeme k jejich požadavkům a poukazujeme na alibistické zneužívání pandemie k represi vůči pracujícím.

 

Sekretariát OS ČMS