OSČMS ke 20.výročí agrese proti Jugoslávii

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska, členská organizace SOF, si připomíná 20. výročí imperialistické agrese proti Jugoslávii. OS ČMS věrná svému třídnímu a antiimperialistickému zaměření připomíná tento kriminální akt paktu NATO i v souvislosti s režimními oslavami našeho vstupu do této militantní společnosti kapitalistických států řízenými USA.

Agrese začala 24. března 1999 v 19:45. První rakety vypálené námořními válečnými loděmi na Jadranu udeřily mj. v Bělehradě, v Kosovu, Černé Hoře a západním Srbsku.

Během jedenácti týdnů bylo provedeno přibližně 2300 náletů z 1130 válečných letadel.

Z letadel bylo odpáleno celkem 420 000 střel, raket a bomb, zatímco 1300 raket Cruise bylo vypáleno z křižníků a lodí v Jaderském moři. NATO také použilo 37 000 kazetových bomb, které způsobily většinu úmrtí mezi civilním obyvatelstvem, stejně jako rakety, které měly v hlavici ochuzený uran. Pouze v Srbsku – kromě Kosova – bylo bělehradským institutem jaderné energetiky identifikováno a vyčištěno 14 míst zasažených raketami s ochuzeným uranem. Velmi vážně byla poškozena celá infrastruktura v zemi.

Imperialistická agrese proti Jugoslávii měla za následky 2500 obětí.

Upozorňujeme při tomto výročí na trvající porušování mezinárodního práva ze strany paktu NATO a především USA, na pokračující imperialistické agrese i na národní hanbu, kterou je členství v paktu NATO i přitakání jeho zločinům.