OSČMS ke kauze zatčení Juliana Assange

Julian Assange byl zatčen na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. V roce 2006 založil WikiLeaks, neziskovou organizaci, která se zabývá publikováním nebo únikem důvěrných informací o zločinech, které se vlády snaží zakrýt. Ve známém „incidentu“ v dubnu 2010 zveřejnil strašidelný obraz amerického leteckého útoku z roku 2007, při kterém bylo úmyslně zabito 18 iráckých civilistů.
„Kdyby tyto vraždy byly zákonné a v souladu s pravidly služby, pak jsou pravidla služby velmi špatná,“ řekl Assange.

Ten samý rok WikiLeaks začal vydávat desítky tisíc amerických dokumentů souvisejících s válkou v Afghánistánu, které uváděly četné americké zločiny proti civilistům. Americké úřady obviňují Assange z pomoci Chelsea Manning, aby pronikla do chráněných počítačů, což vedlo k vydání dokumentů o zločinech. Chelsea byla také nedávno ve vězení.

Na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně se Julian Assange před sedmi lety skryl , aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho údajně požadovalo za obvinění ze znásilnění, i když to byl jen pokus o jeho vydání do USA přes Švédsko. Žádost ve Švédsku byla mezitím stažena, ale USA a Spojené království ho nadále pronásledují.

Assange se ocitl v nepřízni svých ekvádorských hostitelů poté, co nový prezident Moreno porušil všechny své volební sliby a zradil „oznamovatele“ válečných zločinů.

Nedávno jsme sledovali scény jeho propuštění z velvyslanectví a zatčení, které samo o sobě představuje porušení všech pravidel politického azylu. Ještě důležitější je, že vyvstává otázka, ve kterém systému žijeme, když nejhorší zločinci pronásledují ty, kteří svobodně odhalují informace o zločinech vlád a korporací. I když jsou zároveň za hrdiny oslavováni ti, kteří prodávají naše osobní údaje těm samým vládám a korporacím.

Svobodu pro Assange,
pravdu pro lidstvo!

Sekretariát OS ČMS