PAME: Řekové varují před žluťáckými odbory – vzácný příklad i pro ČR

V březnu se bude v řecké Kalamatě 37. kongres GSEE (konfederace odborů). Od tohoto kongresu, ale zaměstnanci nemohou čekat nic dobrého, tedy nic, co by jim dalo naději ve zlepšení jejich postavení nebo práv.

Zkušenost z posledních tří let jasně dokazuje, že vedení GSEE bylo a je zrádné a vzdáleno zaměstnaneckým potřebám a jejich boji.

Pracující,  svazy, každý poctivý odborář si musí  uvědomit, že tento kongres nebude organizační ani bojující, a rozhodně nepůjde proti kapitálu a jeho vládám v EU.

Protože GSEE:

  • Podporuje imperialistické války, NATO, EU. Mlčí k dobyvačným válkám, nerozlišuje mezi agresorem a oběťmi.
  • Podporuje kapitalistický růst na úkor mezd a pracovních podmínek.
  • Podporuje útok na právo na stávku a sociální zabezpečení
  • Podporuje myšlenku spolupráce zaměstnavatelů a zaměstnanců pro kapitalistický rozvoj mazáním práv a potřeb zaměstnanců.
  • Podporuje neefektivní protesty a stávky, které neublíží. Podporuje „chytré“ odboráře, kteří se se zaměstnavatelem poradí.
  • Chtějí státem kontrolované odbory
  • Vyvíjejí virtuální neexistující odbory

Příklady:

  • Odbory v supermarketech, kde obory SYRIZy (zrádcovské strany) a „odboráři“ prezentují představitele, kteří přímo kooperují se zaměstnavatelem a vlastníky. Z tohoto svazku jsou poté vybíráni představitelé GSEE, kteří odvádějí špinavou práci proti zaměstnancům.
  • Svazy pracovníků námořní dopravy jsou ovládány manažery námořních společností a zaměstnanci na seznamech jsou zastrašováni.

GSEE je založeno sociálními demokraty, kteří útočí na PAME (řecké třídní odbory) a klade překážky při militantních akcích. Toto je jeden z důvodů, proč zaměstnavatelé posilují, dokonce za policejní asistence.

Tato spojení nemají co dělat se skutečnými odbory, oni sami totiž zastupují zaměstnavatele. V některých „odborech“ jsou dokonce voleni jako delegáti manažeři firem!

Skuteční zaměstnanci bojující v třídně orientovaném hnutí jdou tvrdě proti protilidové a protizaměstnanecké politice.

Uděláme vše, co je v našich silách, abychom se dostali na každé pracoviště, do každého sektoru, aby se pracující třída zbavila těchto problémů.

Zaměstnanci musí podporovat kolektivní proces a účastnit se odborového hnutí. Nevěřit všem, kteří se vydávají za jejich mluvčí a přitom jsou prodlouženou rukou zaměstnavatelů a vlád.

 

Zaměstnanci musí ve svém zájmu podpořit rekonstrukci odborového hnutí!

Za odborové hnutí zaměstnanců – Ne odborům v područí zaměstnavatelů!

Pryč se zaměstnavateli v odborech!

PAME, člen Světové odborové federace
Atény 18.2.