Prohlášení generálního tajemníka Světové odborové federace proti převratu v Bolívii

Světová odborová federace (SOF) odsuzuje převrat proti zvolenému prezidentovi Bolívie Evo Moralesovi.

V očích světové dělnické třídy odsuzujeme špinavou roli USA a Organizace amerických států (OAS) a reakčních sil Bolívie, které uspořádaly fašistický převrat.

Tento převrat proti bolívijskému lidu potvrzuje, že imperialismus jedná nemilosrdně. V Bolívii se  provádějí téměř stejné metody jako v Chile během převratu diktátora Pinocheta, kde Salvador Allende zůstal a bojoval proti pučistům a stal se hrdinským symbolem.

Vyjadřujeme naši internacionalistickou solidaritu dělnické třídě, domorodým rolníkům a bolívijským lidem, kteří odolávají puči a loutkám imperialistů.

Hlasitě říkáme, že vraždy, únosy, žhářství proti těm, kteří hájí právo národů demokraticky a svobodně rozhodovat o své přítomnosti a budoucnosti, musí nyní skončit.

Vyzýváme přidružené odbory a přátele SOF v Bolívii, aby pokračovali v první linii boje a informovali lidi, že puč byl spáchán, aby kapitalisté mohli drancovat bohatství a zničit civilizaci Bolívie.

Jménem 97 milionů našich přidružených společností ve 130 zemích na pěti kontinentech přidáváme svůj hlas k hlasu národů, které odolávají imperialistům; věříme, že je to dobrá příležitost, aby ti, kdo stále mají iluze a věří ve třídní spolupráci, vyvodili své závěry, pokud to dokážou.

Poučení, které udržujeme, je, že třídní boj pokračuje. Nikdy jej nezastaví.

George Mavrikos

Generální tajemník Světové odborové federace