Stanislav Grospič: Na pozadí hanby české zahraniční politiky

Zatímco čeští vrcholoví politici projevují svou servilitu a podřízení přemístěním českého velvyslanectví do okupovaného Jeruzaléma, jakožto pokrytecký souhlas s jednostranným porušováním mezinárodního práva a základních lidských práv původních obyvatel, pokrokoví lidé planety si připomínají výročí, které režimní média zamlčují nebo lživě křiví.

 

V tento den před 33 lety vypuklo lidové povstání známé jako První intifáda, když Palestinci povstali proti násilí a útlaku, k nimž došlo během izraelské vojenské okupace, a aby odolali izraelskému pronásledovatelskému kolonialismu.

První intifáda byla zahájena poté, co izraelský řidič kamionu vjel do davu palestinských dělníků vracejících se do pásma Gazy a zabil čtyři lidi.

Palestinci odmítli brutální a represivní izraelskou vojenskou nadvládu povstáním kolektivních i individuálních akcí, jak se objevily lidové výbory a reakce.

V rámci odporu Palestinci podnikli pokojné demonstrace, házeli kameny na vojáky a tanky, účastnili se občanské neposlušnosti, daňových vzpour a komerčních stávek, mimo jiné akce koordinované místními výbory.

Izrael reagoval brutální silou, když se neozbrojení Palestinci setkali s plně vybavenými izraelskými vojáky, kteří v ulicích bez rozdílu používali ostrou munici. Bylo zabito více než tisíc Palestinců, včetně 237 dětí a desítky tisíc bylo zraněno na základě konkrétního rozkazu zlomit končetiny povstalců házejících kameny, a asi 120 000 Palestinců bylo uvězněno.

Po brutálních izraelských represích se první intifáda postupně vytratila a skončila v roce 1993, dodnes je však povstání připomínáno jako doba hrdinské občanské neposlušnosti a vzpoury, inspirující hnutí za osvobození utlačovaných lidí po celém světě.

Dovolte mi na závěr připomenout, že komunisté i třídně orientovaní odboráři zůstávají solidární s utlačovanými původními obyvateli země, s hrdinným palestinským lidem, čelícím rasismu a agresi Izraele, apartheidu přehlíženému pokryteckým mezinárodním společenstvím. Pokračujeme ve své solidaritě i ve zveřejňování pravdivých informací o dění navzdory ostrakizaci i navzdory lžím českého mediálního i politického mainstreamu.