Vietnam: Výročí vítězství u  Điện Biên Phủ

V tento den v roce 1954 vietnamské antiimperialistické síly Việt Minhu porazily francouzské kolonizátory v rozhodující bitvě Điện Biên Phủ, což vedlo ke stažení všech francouzských sil z Vietnamu. Việt Minh vedený komunistickým vůdcem Ho Či Minem obléhal po dobu 57 dnů poslední francouzskou pevnost v Điện Biên Phủ. Vítězství znamenalo konec francouzského impéria v Indočíně.

Válka vypukla poté, co se Francouzi pokusili obnovit koloniální nadvládu po kapitulaci Japonska na konci druhé světové války. Od počátku roku 1946 bojoval Việt Minh partyzánskou válkou proti Francii s vojenskou a ekonomickou pomocí nové komunistické Číny. Francie obdržela vojenskou pomoc od Spojených států.

Ačkoli porážka přinesla konec francouzskému kolonialismu v Indočíně a Spojené státy brzy přistoupily k zaplnění vakua, byly nakonec v roce 1975 poraženy vietnamskými osvobozeneckými silami.

Odborové sdružení Čech Moravy a Slezska posílá pozdravy k této významné revoluční události a vynikajícímu lidovému vítězství své bratrské vietnamské odborové centrále, se kterou sdílí členství ve Světové odborové federaci, stejně jako všemu lidu Vietnamské socialistické republiky!