Výzva k solidaritě se stávkujícími dělníky firmy Huerta de Peralta

26. prosince (2018) zahájili dělníci společnosti Huertas de Peralta v Baskicku časově neomezenou stávku s požadavkem na opětovné přijetí čtyř vyhozených dělníků.

Většina dělníků ve firmě Huerta de Peralta je z Maroka, ale jsou tu i dělníci z Jižní Ameriky a z východní Evropy. Počet personálu se hodně mění, ale teď jich tu pracuje přibližně 170.

V září 2017 ve firmě proběhly první odborářské volby. Výsledky vyvolaly hodně iluzí v LAB (Langile Abertzaleen Batzordeak; levicová baskická odborová centrála, člen SOF; pozn. překl.), protože jsme získali 6 zástupců, CCOO dva a UGT jednoho. Vyvolaly také iluze díky geografické situaci

společnosti a proto, že dělníci jsou migranti, vážně ohrožení vykořisťováním.
Společnost zahájila odvetu vůči dělníkům, organizaci potrestala a 4 dělníky propustila. Je to vážný útok na odborářskou svobodu a práva pracujících. Proto se rozhodli vstoupit do časově neomezené stávky.

Během prvního stávkového dne byli stávkující dělníci napadeni policií a někteří byli zraněni.

Dnes, ve třetí stávkový den, dělníci, kteří dorazili na pracoviště, narazili na auta, blokující bránu. Zavolali odtahový vůz a na místě zorganizovali protest vsedě. Pořádková policie tuto lidovou hráz svým obvyklým „přátelským“ způsobem „odvlekla“. Jeden z Maročanů a předseda dělnické rady byli odvezeni k ambulantnímu ošetření. Zranění byli ještě dva další.